Historia kawy

Kawa została odkryta w Afryce Wschodniej na obszarze dzisiejszej Etiopii. Z historią kawy wiąże się popularna legenda opowiadająca o pasterzu kóz imieniem Kaldi, który obserwując swoje kozy zauważył, że po zjedzeniu owoców z krzaka kozy stawały się niezwykle rozbrykane. Ciekawy tego zjawiska, Kaldi spróbował owych jagód. Odkrył, że zjedzone jagody napełniły go nowymi siłami. Wieść o tym ładunku energii pochodzącej z odkrytego owocu szybko rozprzestrzeniła się w całym regionie. Słysząc o tym, mnisi zaczęli suszyć ziarna kawy, tak aby mogły one być transportowane do odległych klasztorów. Kawę próbowano przyrządzać na różne sposoby w końcu zaczęto mieszać ją z wodą. Służyła mnichom pobudzając ich do pracy i modlitwy.

Kawa opuszcza Afrykę.

Owoce kawy wywieziono z Etiopii na Półwysep Arabski, a po raz pierwszy kawę zaczęto uprawiać na terenach dzisiejszego Jemenu. Stamtąd kawa trafiła do Turcji, gdzie po raz pierwszy rozpoczęto jej palenie (nad kominkiem). Palone ziaren były miażdżone, a następnie gotowane w wodzie, tworząc pierwszą wersję naparu, jaki możemy pić do dziś.

Kawa przybywa do Europy.

Kawa przybyła na kontynent europejski poprzez weneckich kupców. W Europie nowy napój znalazł się pod ostrą krytykę ze strony Kościoła Katolickiego. Wielu uważało, że papież powinien zakazać picia kawy, nazywając ją diabelskim napojem. Ku ich zaskoczeniu, papież sam zacząć pić kawę deklarując, że to prawdziwie chrześcijański napój. Kawiarnie rozprzestrzeniły się w całej Europie stając się ośrodkami wymiany intelektualnej. Wielkie umysły Europy używały jej, jako środka pobudzającego myślenie i kreatywność.

Kawa podróże do Ameryki.

W 1700 roku kawa trafiła do Ameryki za pośrednictwem francuskiego kapitana piechoty, który w tej długiej podróży poprzez Atlantyk przewiózł jedną sadzonkę. Ta jedna roślina trafiła na karaibską wyspę Martynika, gdzie stała się w ciągu 50 lat początkiem dla ponad 19 milionów krzewów kawy. Ten skromny początek był również przyczyną rozprzestrzenienia się kawy w pozostałych tropikalnych regionach Ameryki Środkowej i Południowej. Kawa została uznana za narodowy napój ówczesnej kolonii Stanów Zjednoczonych przez Kongres Kontynentalny w proteście przeciwko nadmiernemu podatkowi od herbaty pobieranemu przez koronę brytyjską. Nowością w drodze do przygotowywania kawy stał się w 1822 roku pierwszy Francuski ekspres olejowy. Włosi doprowadzili do perfekcji tę wspaniałą maszynę i pierwsi rozpoczęli jej produkcję. Espresso stała się tak integralną częścią włoskiego życia i kultury, że istnieje już ponad 200tys barów espresso we Włoszech. Kawa w XXI wieku. Obecnie kawa jest olbrzymim globalnym przemysłem zatrudniającym ponad 20 milionów ludzi. Kawa zajmuje drugie miejsce ustępując jedynie ropie naftowej w światowym obrocie dolarem. Z ponad 400 miliardów filiżanek wypitych rocznie, kawa jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Facebook