Gdzie kupić prawdziwy szafran?

Szafran aktualnie jest najdroższą przyprawą świata. Charakteryzuje się przepiękną barwą i wyjątkowym aromatem. Często określany jest mianem złotej przyprawy, co w pewnej mierze wynika z jego wysokiej ceny. Już na początku XI wieku powszechnie znanych było bardzo wiele różnych zastosowań szafranu.

Niegdyś stosowany był w leczeniu bezsenności i melancholii. Najcenniejszą częścią szafranu jest ta, która wyrasta z bulwocebuli pokrytej suchymi łuskami. Kwiaty szafranu mają jasnofioletowy kolor, natomiast w ich wnętrzu znajdują się słupki, z jakich pozyskiwane są przyprawy.

Roślina kwitnie wczesną wiosną, jednak zdarzają się odmiany, które zakwitają jesienną porą. Szafran jest rośliną, która zawiera cenne olejki eteryczne, dzięki którym przyprawy mają niezwykle intensywny i charakterystyczny smak, a także charakteryzują się cennymi właściwościami wspomagającymi leczenie wielu przypadłości. W olejkach eterycznych znajdują się między innymi linalol, limonen, p-cymen oraz cyneol. Szafran jest również źródłem potasu, wapnia, magnezu, selenu, witaminy A, cynku oraz kwasu foliowego. Proces pozyskiwania surowca jest niezwykle trudny.

Dlaczego? Przede wszystkim do pozyskania 1kg przyprawy niezbędne jest około 150 tysięcy kwiatów! Z 1 ha można uzyskać nie więcej niż 20 kg przyprawy. Warto wspomnieć o tym, że roślina należy do rodziny kosaćcowatych. To roślina jednoliścienna, bagienna lub lądowa. Aktualnie zalicza się do nich ponadto 2000 gatunków, które spotykane są w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Europie oraz Australii. Jednym z najlepszych miejsc do uprawy szafranu są gleby próchniczo-piaszczyste, a także miejsca dobrze nasłonecznione. Obecnie szafran nie występuje w dzikim stanie, natomiast jego uprawy mieszczą się głównie w Hiszpanii, Indiach i Iranie.

Szafran ile kosztuje?

Nasza oferta szafranu -> szafran w najlepszej cenie

Zastanawiasz się, gdzie kupić prawdziwy szafran? Sprawdź ofertę naszego sklepu Mandaryn! Dysponujemy najwyższej jakości szafranem, pochodzącym z samego Iranu! Panują tam doskonałe warunki do jego uprawy, ponieważ preferuje on stanowiska nasłonecznione, lekkie gleby, przepuszczalne o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Zachęcamy do zakupu tej drogocennej przyprawy. Masz pytania? Zadzwoń!