Ile kosztuje szafran w Polsce?

Szafran to rodzaj rośliny z rodziny kosaćcowatych, która wyróżnia się przepiękną barwą i wyjątkowym aromatem. Aktualnie jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Bardzo często określany jest jako złota przyprawa, co po części jest wynikiem jego wysokiej ceny i bogactwa właściwości

Już na początku XI wieku znane były powszechnie zastosowania szafranu. Niegdyś wykorzystywano go między innymi w leczeniu bezsenności i melancholii. Do szafranu należy ponad 80 gatunków, najbardziej popularnym jest szafran uprawny. Jest on zdecydowanie najdroższą wagowo przyprawą świata, gdyż jego uprawa jest niezwykle pracochłonna. Szafran wykorzystywany jest od 3000 lat, jako część składowa przyprawy, kosmetyków, leków, a także pigmentów koloryzujących. Największym producentem szafranu jest Iran, któremu przypada ponad połowa światowej produkcji! Szafran znany był już starożytnym Egipcjanom i Persom, ale stosowali go również Grecy i Rzymianie do ubogacenia potraw, barwienia tkanin, leczenia różnego rodzaju chorób oraz jako środek przeciwbólowy.

Szafran był również cenionym afrodyzjakiem. W medycynie chińskiej szafran ma bardzo szerokie zastosowanie. Na przykład wykorzystywany jest przy leczeniu układu krążenia, ma bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ponadto wykazuje działanie antydepresyjne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe i pobudzające. Kiedyś był wykorzystywany do regulowania cykli miesiączkowych. Szafran może być stosowany, jako skuteczny środek przeciwzapalny, przeciwskurczowy, wspomagający trawienie, czy też zwiększający apetyt. Jest także skuteczny w leczeniu ciemnych śladów pod oczami, trądziku oraz w rozświetlaniu twarzy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje przyprawa szafran w Polsce?

Szafran jest jedną z najdroższych przypraw świata, jest zbierany i przetwarzany ręcznie. Na 1 kg szafranu potrzeba aż około 150 tysięcy kwiatów oraz około 40 godzin pracy. Pomimo to, że uprawa szafranu nie jest wymagająca, to jednak pozyskiwanie tej przyprawy jest bardzo pracochłonne. Kwiaty szafranu (krokusy) kwitną równocześnie przez około 2 tygodnie. Wówczas wszystkie słupki muszą zostać zebrane ręcznie i natychmiast wysuszone. Na rynku dostępny jest szafran w opakowaniach o różnej gramaturze. Na przykład za 0,1g szafranu należy zapłacić około 4-5 zł. Koszt 1 g to minimum 20-30 zł. Jednakże należy zaznaczyć, że szafran dobrej jakości może kosztować nawet ok. 100 zł za 1g.