Jak smakuje szafran?

Szafran to cienkie, czerwono-pomarańczowe nitki, które mają szerokie zastosowanie w kuchni oraz lecznictwie już od mniej więcej 5000 lat. Sumerowie i starożytni Grecy zaczęli go otrzymywać z wysuszonego znamiona słupka kwiatu szafranu uprawnego (łac. Crocus sativus).

Należy jednak zaznaczyć, że aby otrzymać 1 kg przyprawy potrzeba aż 150 tysięcy znamion tych kwiatów. Oprócz tego szafran zbierany jest oraz przetwarzany ręcznie. Jest to niezwykle pracochłonne, dlatego też szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Już nieduża ilość tej przyprawy jest wystarczająca, by móc stworzyć w kuchni prawdziwe cuda! Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość może zdecydowanie zepsuć smak potraw, a nawet uczynić je gorzkimi.

Wspaniały aromat szafranu można uzyskać poprzez przypieczenie jego nitek w piekarniku nagrzanym do temperatury 50°C. W arabskiej kuchni szafran może być dodawany do potraw z ryżu, chleba, kawy, natomiast w hiszpańskiej do słynnej, tradycyjnej paelli (potrawy z ryżu, kawałków kurczaka, papryki i wielu różnych dodatków. Szafran dodawany jest również do fabady – gęstej zupy z fasoli, gotowanej na różnorakim mięsie. Szafran w Polsce wykorzystywany jest od wielu lat do potraw z ryb i do flaków. Można przyprawiać nim desery np. ciasta (wielkanocną babkę, czy też szafranowe bułeczki. Idealnie komponuje się również z puddingami, włoską panna cottą i lodami. Szafran może być dodawany do warzyw, np. fenkułu, szparagów, pomidorów, owoców morza, zup rybnych np. Bouillabaisse.

Szafran może być również dodawany do likierów, nadaje im niepowtarzalny i aromatyczny smak. Od wielu lat szafran wzbudza wiele emocji. Od zawsze był towarem luksusowej klasy i symbolem dobrobytu. Doszukiwano się w nim magicznych mocy. Aktualnie nadal uważa się go za produkt z górnej półki. Dlatego też warto poznać jego niezwykły smak i aromat.

To w końcu jaki smak ma szafran?

Jak smakuje szafran? Ma charakterystyczny, intensywny smak, który jest określany jako korzenny, gorzki, piżmowy i lekko ostry. W celu wydobycia głębi smaku, przed wykorzystaniem szafranu warto go namoczyć w niewielkiej ilości zimnej wody, mleku lub zupie i dodać go do potrawy pod koniec gotowania. Już zaledwie dwie nitki są wystarczające, aby nadać intensywny smak i aromat potrawie i ją zabarwić. Szafran powinien być stosowany w niewielkiej ilości, gdyż w większej sprawia, że potrawa jest gorzka. Ponadto stosowana w dużych ilościach może być realnym zagrożeniem dla życia.