Przyprawa szafran

Szafran to zdecydowanie najdroższa wagowo przyprawa świata. Jest wykorzystywana od ponad 3000 lat jako część składowa przypraw, kosmetyków, a także pigmentów koloryzujących.

Szafran wysuszony jest znany z cierpkiego smaku, zapachu, który przypomina zapach skoszonej trawy oraz subtelnie metalicznego połysku. Szafran wytwarza się ze znamion słupków rośliny przyprawowej-szafranu uprawnego. Roślina ta naturalnie występowała najprawdopodobniej w Azji południowo-zachodniej. Jednak pierwsze uprawy miały miejsce w Grecji. Aktualnie największym producentem szafranu jest Iran, któremu przypada ponad połowa jego światowej produkcji.

Zobacz: przyprawa szafran cena

Warto wspomnieć o tym, że zarówno historycznie, jak i w czasach współczesnych szafran jest przede wszystkim wykorzystywany do produkcji napojów i potraw, natomiast jego rozprzestrzenianie się może zawdzięczyć stosowaniu go do wypieków i różnego rodzaju potraw curry, czy napojów alkoholowych w Azji, Europie, Afryce, czy obu Amerykach.

Szafran zalecany jest jako lekarstwo wspomagające na różnego rodzaju choroby, m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, reumatyzm, migrenę, bóle głowy itd. Wykorzystywany jest również jako środek przeciwzapalny, przeciwskurczowy, wspomagający trawienie, zwiększający apetyt i poprawiający nastrój. Szafran pomaga również w leczeniu ciemnych kręgów pod oczami, trądziku, czy też w rozświetlaniu twarzy. Jako lekarstwo szafran był stosowany od czasów starożytnych w leczeniu wielu chorób, takich jak: rozstrój żołądka, zaraza morowa, czy czarna ospa. Według testów klinicznych, szafran ma również potencjał środka powstrzymującego starzenie oraz zwalczania raka. Szafran był również stosowany do farbowania włókien i wyrobu produktów tekstylnych, z których bardzo wiele ma znaczenie liturgiczne i obrzędowe. Poszukujesz sklepu z przyprawą szafranem? Jesteś w dobrym miejscu. W naszej ofercie znajdziesz najwyższej jakości przyprawę szafran, pochodzącą z Iranu (zobacz: szafran ile kosztuje). Są tam doskonałe warunki do jego uprawy, ponieważ preferuje on stanowiska nasłonecznione, lekkie gleby, przepuszczalne o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Zachęcamy do zakupu tej drogocennej przyprawy.