Szafran herbata, gdzie kupić

Szafran większości z nas znany jest, jako najdroższa przyprawa na świecie. Roślina należy do rodziny kosaćcowatych. Jest to roślina jednoliścienna, bagienna lub lądowa. Obecnie zalicza się do nich przeszło 2000 gatunków, które spotykane są w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Europie oraz Australii.

Najlepszym miejscem do uprawy szafranu są gleby próchniczo-piaszczyste, a także miejsca dobrze nasłonecznione. Obecnie szafran nie występuje w dzikim stanie, natomiast jego uprawy mieszczą się głównie w Hiszpanii, Indiach i Iranie.

Najcenniejsza część szafranu wyrasta z bulwocebuli, która pokryta jest suchymi łuskami. Kwiaty szafranu mają jasnofioletowy kolor, natomiast w ich wnętrzu znajdują się słupki, z jakich pozyskiwane są przyprawy. Szafran może osiągnąć maksymalną wysokość kilkunastu sentymentów. Roślina kwitnie wczesną wiosną, jednakże mogą zdarzyć się odmiany, które zakwitają jesienną porą. Szafran, to roślina, która aktualnie znajduje szereg zastosowań, co zależy od konkretnego gatunku. W znamionach kwiatu szafranu można znaleźć olejki eteryczne, dzięki którym przyprawy mają tak intensywny i charakterystyczny smak, a ponadto cechuje się właściwościami wspomagającymi leczenie. Warto zaznaczyć, że w olejkach eterycznych można znaleźć między innymi linalol, limonen, p-cymen oraz cyneol. Szafran stanowi również źródło potasu, wapnia, magnezu, selenu, cynku, witaminy A, witaminy C oraz kwasu foliowego.

Proces pozyskiwania surowca jest bardzo trudny, gdyż do uzyskania 1kg przyprawy potrzebne jest ok. 150 tysięcy kwiatów. Z uwagi na to z 1 ha można uzyskać nie więcej niż 20 kg przyprawy. Ma szerokie zastosowanie, np. w herbacie, która ma wiele korzyści, np. poprawia nastrój i apetyt, wspomaga trawienie, ma działanie antydepresyjne, czy też antybakteryjne.

Szafran herbata najlepsza cena

Szukasz wysokiej jakości herbaty z szafranem i zastanawiasz się nad tym, gdzie ją kupić? Sprawdź ofertę naszego sklepu Mandaryn (-> nasza oferta) – herbata z szafranu ! Dysponujemy najwyższej jakości szafranem, pochodzącym z Iranu. Są tam doskonałe warunki do jego uprawy, ponieważ preferuje on stanowiska nasłonecznione, lekkie gleby, przepuszczalne o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Zachęcamy do zakupu tej drogocennej przyprawy.

Ile kosztuje szafran?

Szafran jest rośliną, z której pozyskuje się najdroższą przyprawę na świecie. Przyczyną tak wysokiej ceny jest konieczność ręcznego zbierania słupków kwiatowych. Jeden słupek przypada na jeden kwiat. Uzyskanie kilograma przyprawy wymaga więc zebrania ogromnej liczby kwiatów. Szafran nazywany jest czasem “czerwonym złotem”. Nazwa pochodzi od koloru słupka kwiatowego. Jeżeli zostanie rozpuszczony w wodzie, powstanie roztwór koloru żółtego. Szafran był więc kiedyś wykorzystywany również jako barwnik tkanin. Obecnie o tej roślinie mówi się często z powodu jej właściwości antydepresyjnych. Naukowcy wykonali w laboratoriach wiele testów na myszach. Okazało się, że jeżeli depresja ma postać łagodną lub umiarkowaną, szafran rzeczywiście osłabia siłę działania tej choroby. Warto przy tym wspomnieć, że w trakcie przeprowadzania testów wykorzystywano liście tej rośliny. Była to konieczność z powodu wysokiej ceny szafranu, o której wspomniano już na samym początku tego artykułu. Depresja jest obecnie poważnym problemem w praktycznie każdym społeczeństwie. Chorują na nią setki milionów ludzi. Każdy skuteczny lek jest więc bardzo pożądany. Wydaje się, że szafran może odegrać dużą rolę w walce z tą chorobą. Zaobserwowano również pozytywny wpływ tej rośliny na żołądek. W tym przypadku również prowadzono testy laboratoryjne na zwierzętach. Efekty są obiecujące. Wygląda na to, że może to być skuteczny lek na wrzody żołądka. Szafran znajduje również wiele zastosowań w kuchni. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z jego stosowaniem. Może się bowiem okazać, że potrawa z dużą ilością szafranu jest gorzka w smaku. Chodzi również o zdrowie. Większość osób zapewne nie wie o tym, że spożycie bardzo dużej ilości szafranu naraz może nawet spowodować śmierć. Nie trzeba się jednak aż tak bardzo tego obawiać. Przy takich ilościach, w jakich zwykle stosowany jest w kuchni szafran nie nie jest on niebezpieczny. Ile kosztuje szafran w Polsce? Na zakup 1 g trzeba wydać około 25 złotych. Istnieją jednak takie odmiany tej przyprawy, które są uważane za szczególnie luksusowe. W takim przypadku za 1 g szafranu trzeba czasem zapłacić nawet 100 złotych.