Właściwości lecznicze szafranu

Szafran to najdroższa przyprawa świata! Nic dziwnego, gdyż poza walorami smakowymi jest bogata w wiele cennych substancji o właściwościach leczniczych.

Jako surowiec leczniczy roślina ta była znana już około 1500 lat p.n.e. W swoich dziełach wspominali o nim starożytni filozofowie, np. Hipokrates, Teofast, Piliniusz Starszy, Galen i Paracelsus. Szafran zawiera ponad 150 aromatycznych związków lotnych.

Szafran zioła – poznajcie właściwości lecznicze

Do głównych składników można zaliczyć: zeaksantynę, krocetynę, likopen, a także karoteny. Inne związki to: flawonoidy oraz safranal, który nadaje roślinie charakterystyczny zapach i aromat. Warto podkreślić, że w farmacji stosuje się znamiona słupka szafranu, w których znajdują się olejki eteryczne (przede wszystkim safranal), barwniki np. krocyna, gorzka pikrokrocyna, karotenoidy, witaminy B1 i B2, cukry oraz tłuszcze. Szafran wykazuje właściwości przeciwskurczowe, wspomagające trawienie, poprawiające apetyt, antydepresyjne, przeciwdrgawkowe, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne, potwierdzone badaniami naukowymi. Działanie antydepresyjne szafranu opiera się głównie na tym, że zdecydowanie zwiększa on poziom stężenia serotoniny i dopaminy w Ośrodkowym Układzie Nerwowym), czego efektem jest znaczna poprawa nastroju. Inne badania wykazały, że safranal i krocyna hamują wychwyt dopaminy, noradrenaliny i serotoniny.

Safranal to również skuteczny środek przeciwdrgawkowy. Oprócz działania przeciwdepresyjnego i przeciwdrgawkowego wyciąg z szafranu łagodzi również objawy PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego) u kobiet. Wykazano, że 75% kobiet zmagających się z PMS w wieku 20-45 lat odczuło poprawę samopoczucia po zażyciu ekstraktu z szafranu. W badaniach na komórkach rakowych in vitro wykazano, że szafran ma cytotoksyczne działanie na nowotwór. A to wszystko dzięki takim składnikom, jak: krocyna, która hamowała wzrost komórek raka okrężnicy. Roślina ta może być również pomocna w leczeniu niepłodności u mężczyzn. W tym aspekcie również przeprowadzono badania na grupie 52 niepłodnych mężczyzn, którzy nie kwalifikowali się do leczenia chirurgicznego. Przez okres 3 miesięcy poddawano im 50 mg ekstraktu z szafranu, który rozpuszczano w mleku.