Herbata z szafranem

Szafran z uwagi na wyjątkowy smak, zapach, działanie prozdrowotne i niezwykle pracochłonne zbiory kwiatów jest najdroższą przyprawą świata. Czerwonopomarańczowe nitki znamiona słupka kwiatowego są ręcznie zbierane w ramach żmudnej i precyzyjnej pracy.

Aby na wadze zgromadzić kilogram tego surowca potrzeba całodziennego wysiłku co najmniej 15 osób. Roślina należy do rodziny kosaćcowatych, jest jednoliścienna, bagienna lub lądowa. Aktualnie zaliczyć można do szafranu przeszło 200 gatunków, spotykanych w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Europie oraz Australii. Najatrakcyjniejszym miejscem do uprawy szafranu są gleby próchniczo-piaszczyste, a także miejsca dobrze nasłonecznione.

Aktualnie szafran nie występuje w dzikim stanie, a jego uprawy znajdują się przede wszystkim w Hiszpanii, Indiach i Iranie. Najbardziej wartościowa część szafranu wyrasta z bulwocebuli, pokrytej suchymi łuskami. Kwiaty szafranu mają jasnofioletowy kolor, natomiast w ich wnętrzu znajdują się pomarańczowe słupki, z jakich pozyskiwane są przyprawy. Według zapisów w księgach medycznych, już 2600 lat p.n.e. szafran był popularny w medycynynie chińskiej.

Szafran może osiągnąć maksymalną wysokość kilkunastu centymetrów. Roślina kwitnie wczesną wiosną, czasem można spotkać odmiany, które zakwitają jesienią. Szafran ma szerokie zastosowanie szczególnie w kuchni. Wykorzystywany jest jako domieszka do herbaty. Dodatek szafranu do herbaty stosuje się bardzo często, szczególnie z uwagi na smak i właściwości prozdrowotne. Ma bardzo dużo korzyści, np. poprawia nastrój i apetyt, wspomaga trawienie, a ponadto ma działanie antydepresyjne i antybakteryjne. Również w Kuwejcie pije się herbatę czarną z szafranem. Dodaje się do niej również kardamon, który dość często stosowaną przyprawą w herbacie, podobnie jak imbir pochodzący z Azji. W przeciwieństwie do imbiru, jako dodatek do herbaty stosuje się rozdrobnione strączki z nasionami. Kardamon w herbacie ma za zadanie wzmocnić apetyt i pobudzić właściwości naparu herbacianego.

Herbata z szafranu – sklep emandaryn.pl

Szukasz wysokiej jakości herbaty z szafranem i nie wiesz, gdzie ją kupić? Sprawdź ofertę sklepu Mandaryn! Mamy w ofercie najwyższej jakości szafran, pochodzący z Iranu. Występują tam doskonałe warunki do jego uprawy, ponieważ preferuje on stanowiska nasłonecznione, lekkie gleby, przepuszczalne o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Zachęcamy do zakupu tej drogocennej przyprawy.

Zdrowie a herbata z szafranem

Szafran wpływ na zdrowie

Szafran jest znany jako najdroższa przyprawa na świecie. Jest on przyprawą niezwykle drogocenną nie tylko ze względu na swój charakterystyczny i niespotykany smak i aromat. Znane są również różnego rodzaju doniesienia naukowe, że szafran ma niezwykłe działania prozdrowotne. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postanawia zadbać od wewnątrz o swój organizm i interesować się tematem, takim jak szafran wpływ na zdrowie.

Do prozdrowotnych właściwości szafranu przyczyniają się zawarte w nim składniki aktywne. Do tych substancji należą przede wszystkim krocetyny, pikrokrocyny, jak również safranal. To dzięki zawartości tych farmakologicznie czynnych składników szafran wykazuje wiele dobroczynnych działań na organizm człowieka. Już wiele tysięcy lat temu stosowano go w medycynie, ponieważ przypisywano mu właściwości przeciwzapalne, lecz także przeciwdepresyjne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Znajduje on zastosowanie w takich chorobach jak choroba Alzheimera, Parkinsona, ale także w leczeniu depresji, chorób układu krążenia i innych. Szafran jest składnikiem wielu leków i preparatów, jakimi są suplementy diety. Wiele osób wpisując w wyszukiwarkę frazę „szafran wpływ na zdrowie”, poszukuje informacji o jego działaniu zapobiegającym starzeniu się. Szafran jest bowiem doskonałym przeciwutleniaczem, który hamuje procesy starzenia się skóry przez neutralizację szkodliwych wolnych rodników. Z tego właśnie powodu polecany jest on każdej osobie, która pragnie jak najdłużej zachować młody i promienny wygląd skóry, jak również zadbać od wewnątrz o zdrowie wszystkich narządów.

Herbata wpływ na zdrowie

Herbata jest niezwykle popularnym napojem, znanym ludzkości od wielu stuleci. Napar z liści przygotowywanych na różne sposoby może charakteryzować się zróżnicowanymi właściwościami smakowymi, zapachowymi, a także zdrowotnymi. Czemu zawdzięcza herbata wpływ na zdrowie? Przede wszystkim zawartym w niej składnikom aktywnym. Należą do nich między innymi substancje, takie jak teina, polifenole, tanina, L-teanina, witaminy oraz minerały. Teina w herbacie jest odpowiednikiem kofeiny zawartej w kawie. Ma ona podobne działanie, ponieważ powoduje pobudzenie oraz poprawę koncentracji. Ciekawostką jest fakt, iż w herbacie czarnej znajduje się znacznie więcej teiny niż w herbacie zielonej. Zawarte w herbacie polifenole to inaczej flawonoidy. Mają one działanie przeciwoksydacyjne, to znaczy, że przyczyniają się do wiązania wolnych rodników, które to są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Są one ważnym elementem diety, dlatego warto dostarczać ich do organizmu wraz z napojem, jakim jest herbata. Tanina zawarta w naparze herbacianym ma natomiast działanie przeciwstresowe i relaksujące. Sprawia to, że napój ten może być także spożywany wieczorami. Kolejnym składnikiem, któremu zawdzięcza herbata wpływ na zdrowie, jest L-teanina. Jest to wyjątkowy aminokwas, którego działanie polega na obniżeniu ciśnienia krwi. Dzięki temu działaniu herbata sprawdzi się świetnie także u osób z nadciśnieniem. W napoju, jakim jest herbata, zawarte są także różnego rodzaju dobroczynne witaminy i minerały, które świetnie uzupełniają dietę i wpływają na dobrą pracę naszego organizmu.